5 клас. Математика
Девіз
уроку: «Мало знати, треба ще і запам’ятати, і застосувати.
Саме у цьому
полягає найскладніший
момент у навчанні».
М.В.Остроградський
Урок – бенефіс числа 2016
Тема уроку: Властивості
числа 2016 та застосування їх до
розв’язування задач.
Мета
уроку: розвивати навички застосування учнями
вивченого теоретичного матеріалу до
розв’язування задач і вправ, а також їх творчі здібності, учити аргументувати
свою думку; розвивати логічне мислення, прищеплювати інтерес до математики; виховувати
наполегливість, самостійність, акуратність, вчити учнів культури спілкування.
Обладнання
: набір цифр, вислови про математику; тканина,
стрічка метрова, ножиці, гудзики, крейда кольорова, лекали.
Хід уроку.
І.
Перевірка
готовності учнів до уроку, налаштування на роботу.
Повідомлення
теми, мети уроку та форми його проведення.
Загадка.
« На базарі їх не купиш,
На дорозі не знайдеш.
Їх не зважиш на терезах
І ціни не підбереш». (знання)
Сьогодні представимо свої знання із
математики у театрі. Слово бенефіс
прийшло до нас із театру. У театрі, бенефіс
– це урочиста вистава, що є творчим звітом актора з нагоди його ювілею, під час
якого глядачам показують уривки з вистави, де обов’язково виступає
актор-ювіляр.
У нас сьогодні на уроці математики таким
актором буде число 2 0 1 6.
Тому будьте глядачами активними,
розумними та розповідайте про властивості цього чарівного числа.
ІІ.
Актуалізація опорних знань.
Щоб записувати числа
Чітко, правильно і стисло,
Щоб ці числа прочитати,
Точно все підрахувати,
Розгадати шифри –
Нам потрібні … (цифри).
Вікторина
1. Скільки
є різних цифр? (10, а
саме:0,1,2,3,4,5,6,7,8,9.)
2. З
яких цифр складається число 2016?
(0,1,2,6)
3. Яким
є число 2016?
( натуральним)
4. Назвіть
його натуральних сусідів.
(2015 і 2017)
5. Округліть
число 2016 до десятків, сотень, тисяч.
6. Число
2016 – чарівне, оскільки ділиться воно на 2. Тому його називають парним. А чи
ділиться 2016 на 2016, на 1008, на 1?
ІІІ.Властивості числа 2016
1. Поділ
класу на групи. Кожна група отримує завдання. Поділіть число 2016 на 16 (виконують учні 1-ої групи),
на 32( виконують учні 2-ої групи), на 96 (виконують учні 3-ої групи). Отже
число 2016 ділиться на 1, 2, 1008, 2016, 504, 288, 252, 126, 63, 21, 8, 7. Тому
воно є складним. Його можна записати так:
2016
= 2 * 1008 = 16 * 126 = 63 * 32 = 21 * 96 = 8 * 252 = 7 * 228 .
2. Поділити
число 2016на 7 ( І група виконує), на 8 (ІІ група виконує), на 21 (ІІІ група
виконує). (288, 252, 96)
3. Що
нагадує вам такий запис :
2016 * 0 = 0 * 2016 ( переставний закон множення),
2016 + 0 = 0 + 2016 (переставний закон додавання)
4. Доба
має 24 години. Назвіть час доби, що також записується числом, подібним на 2016. ( 20 год 16 хв.)
5. Який математичний
знак треба поставити, щоб число 2016 стало десятковим дробом? ( кому, тоді отримаємо одне із чисел
2,016; 20,16; 201,6).
6. Обчислити
усно:
а)
2* 201,6 *5; в) 125 * 2,016 * 8;
б)
20,16 * 4 *25;
г) 0,5 * 2016 * 2.
7. Обчислити: а) 16 * 80 + 16 * 46; (2016)
б) 201,6 * 29,5 – 19,5 * 201,6. (2016)
8.
Які закони множення ви використовували, обчислюючи значення
виразів? (переставний,
сполучний, розподільний).
Фізкультхвилинка.
Учитель. Ми сьогодні знаходимося у театрі. Тоді подивіться виставу-казку «Кравець Платончик та пан Коваленко»
Вистава – казка.
Учитель.Жив
собі, був собі кравець Платончик. Шив людям гарний одяг і люди платили йому та
дякували. Одного разу хтось голосно постукав у двері.
-
Заходьте, - сказав кравець Платончик.
(до кімнати заходить
пан Коваленко)
-
Здоров був, Платончику,
- привітався пан.
-
Доброго Вам дня, -
відповів кравець. Що привело Вас до мене?
-
Чув я від людей, що ти
шиєш гарний одяг.
-
Якщо люди кажуть, то
так воно і є.
-
То поший мені костюм.
-
А який?
-
Ну, звісно, гарний! Ось
такої довжини, такої ширини, такої товщини. (показує).
-
Можна пошити. Давайте я
зніму мірку. (мірною стрічкою вимірює).
-
А тепер підрахуємо,
чого і скільки треба:
Тканини – 5 метрів,
Ниток – 2 кілометри,
Гудзиків – 12 штук
За все слід заплатити 2016 гривень.
-
Так багато? А чи не
можна якось дешевше?
-
Ну що ж, пане Коваленко,
зважаючи на вашу бідність, я за тканину і нитки грошей не буду брати та й свою
працю подарую Вам, а ось за гудзики… за гудзики треба буде заплатити.
-
А скільки?
-
То й самі порахуйте:
За 1-й ґудзик – 1 грн.,
За 2-й ґудзик – 2 грн.,
За 3-й ґудзик – 4 грн., і т.
д.,
Тобто за кожний
наступний ґудзик у 2 рази більше, ніж за попередній.
-
Добре, це я вже дома на
калькуляторі підрахую.
-
Якщо Ви згодні, то
підпишіть ось тут, що сплатите мені тільки за 12 гудзиків.
-
Добре, сплачу. (підписує).
-
Дякую.
-
А коли буде готовий
костюм?
-
Через три дні.
-
Будь здоровий,
шановний. (весело говорить і йде).
-
Ходіть здорові.
Учитель. Поки кравець шиє пану Коваленку костюм, а пан
Коваленко на калькуляторі обчисляє, скільки коштують 12 гудзиків, ми з вами
також порахуємо:
1-й ґудзик – 1 грн., 7-й ґудзик – 64 грн.,
2-й ґудзик – 2 грн., 8-й ґудзик – 128 грн.,
3-й ґудзик – 4
грн., 9-й ґудзик – 256 грн.,
4-й ґудзик – 8 грн., 10-й ґудзик – 512 грн.,
5-й ґудзик – 16
грн.,11-й ґудзик – 1024 грн.,
6-й ґудзик – 32 грн., 12-й ґудзик – 2048 грн.
Усього: 4095 грн.
Підрахувавши,
пан Коваленко здивувався і водночас розгнівався, адже платити за 12 гудзиків
прийдеться майже вдвічі більше, ніж нарахував кравець за весь костюм.
Пройшло три дні.
Не задоволений, без стуку, зайшов пан
Коваленко до кравця Платончика і без привітання почав нарікати, кричати:
-
Ну й кравець, ну й
Платончику! Я думав, хитрішого за мене немає нікого у світі. А виходить – ти
хитріший!
-
Не хитріший, пане.
Просто я в школі добре вчив математику і знаю властивості геометричної
прогресії.
-
Так і я ходив до школи,
але не любив і не вчив математику. А про геометричну прогресію зовсім і не чув.
Доведеться платити більше за гудзики, ніж ти нарахував за весь костюм.
-
Ви все хитрували і
нахитрували. А в народі кажуть: «Хитрість – два, а розум – сім» або «Ледачий
два рази робить, а скупий два рази платить».
-
І це ти також вивчив у
школі?
-
Учив, учив та дібрав аж
300 прислів’їв, які містять числа.
Наприклад, «Невчений син – один син, а вчений син – двоє синів», «Шість днів голодуй, а батька нагодуй»
-
Ну й розумний ти,
Платончику. Але прислів’я я теж
знаю. Послухай: « У коня чотири ноги, та й то бува спотикається». Оце і я спіткнувся. А ти – одержуй свої гроші (дає на стіл гроші).
-
Дякую за добре слово. Носіть костюмчик на радість.
-
Та буду носити і
пам’ятати, що перш ніж щось підписувати, треба спочатку добре подумати і
порахувати.
Учитель.
Ось і казочці кінець, а хто слухав – молодець.
А тепер скажіть, чого
ця казочка вас, діти, вчить?
Так, математику треба
вчить, бо вона потрібна у житті. Алея
хотіла, щоб ви повчилися ще культури спілкування. Пан Коваленко дуже
розсердився, коли дізнався, скільки йому доведеться платити. Але зрозумів,що
закон на боці кравця, бо в нього є підписаний документ. Пан був законопослушним
і тому неприємність, що стала через його незнання, зумів пережити.
Ви нераз один одного ображаєте, штовхаєте за те, що хтось сказаввам щось небажане чи не
так. Тож пам’ятайте: перш ніж сказати,
образити когось, «сім раз подумай», і не вирішуй справинашвидкоруч, а тим
більше – бійкою. Відносись до людини так, як би ти хотів щоб вона до тебе відносилася. І тоді буде добро на
Землі.
ІV. Підсумок уроку.
Ми сьогодні розв’язували вправи і задачі, і головним
актором на уроці було число 2016. Це
число чудове і будемо його пам’ятати і сподіватися кращого у житті.Наступне
число, що символізує 2017 рік, віримо, що і наступний рік, який прийде, принесе
чудові зміни на краще у нашому житті.
V.
Домашнє завдання.
1. Придумати п’ять прикладів на чотири дії,
щоб у результаті отримати
2016.
2. Розв’язати задачу. Скількома нулями
закінчується добуток усіх
натуральних чисел від 34 до 53 включно?
Урок математики у 5 класі
Тема уроку: Узагальнення та систематизація знань учнів з теми «Рівняння. Розв’язування
текстових задач»
Мета уроку: узагальнити
вміння учнів розв’язувати рівняння та текстові задачі різними способами; розвивати обчислювальні навички, логічне мислення, вміння робити висновки; виховувати наполегливість у навчанні, вимогливість до себе, вести здоровий спосіб
життя.
Тип уроку: нестандартний, урок – пошук істини
Обладнання: комп’ютер, мультимедійний проектор
Хід уроку:
1.
Організаційний
момент. «Обери смайлик – оціни свій настрій на початку уроку»
2.
Мотиваційний
момент.
Перегляд відеоролику «Здоров’я – найвище багатство людини» (Гіппократ)
Вступна бесіда учителя.
Як ви зрозуміли, сьогодні у нас не звичайний
урок. Хоча тема його звичайна: «Узагальнення та систематизація знань з теми
«Рівняння. Текстові задачі та способи їх розв’язування». Відповідно й мета
нашого уроку : узагальнити вміння та навички розв’язувати рівняння та текстові задачі
різними способами, розвинути
обчислювальні навички, логічне мислення.
Але разом із такою підготовкою до
контрольної роботи, яка буде на наступному уроці, ми будемо говорити про наше здоров’я і як його берегти. А тому ми будемо вчитися
бути наполегливими, вимогливими до себе та вести здоровий спосіб життя.
А
головне наше завдання на уроці –
збудувати «Будинок здоров’я» та пізнати для себе
істину «Що таке здоров’я?»
(Слайд
Як
ви вважаєте, що має бути у нашому будиночку.
(Варіанти
відповідей учнів: чистота, гігієна, здорова їжа, відсутність шкідливих звичок,
рухова активність, загартовування…)
Так,
справді, усе це і не тільки це має буди присутнім у нашому «Будинку здоров’я».
Народна приказка говорить «Здорове тіло –
продукт здорового розуму». А тому ми почнемо будувати наш будинок із розумової
розминки – перевіримо вашу пам’ять на знання правил математики.
3.
Розумова розминка
Ваше завдання – обрати на малюнках ті
звички, які ви вважаєте корисними для
нашого здоров’я та відповісти на запитання , які за ними
сховані.
Запитання :
1.
Що
називаємо рівнянням?
2. Що називається коренем рівняння?
3. Назвати компоненти дії віднімання.
4. Назвати компоненти дії множення.
5. Назвати компоненти дії ділення.
6. Як знайти невідоме ділене?
7. Як знайти невідоме
зменшуване?
8. Як знайти невідомий дільник?
9. Як знайти невідомий від’ємник?
10.
Як знайти невідомий множник?
Ви добре впоралися із
завданням, і ми додаємо «здоровий розум»
до нашого будинку.
4. «Усний
рахунок»
Наступна народна приказка - «Чистота – 2/3 здоров’я»
У
всі часи люди особливу увагу звертали на своє здоров'я, піклувалися про нього,
винаходили все нові й нові ліки від хвороб і способи зміцнити свій організм і
залишатися бадьорими на довгі роки.
Наші
предки
вважали, що хвороби людям приносять злі духи або чорні сили (відьми, чаклуни).
Ще хвороби пов'язували із карою богів, рятуючись від якої, люди намагалися
задобрити їх дарами і жертвами.
У
стародавній Греції люди шанували багато богів, і серед них зокрема богиню
здоров’я. А як її звали, ви
взнаєте, правильно розв’язавши усно наступні рівняння:
20х
– 132 = 68
6(56
– х) = 126
(54
+ х) : 25 = 4
99
– 8х = 51
х:8
+ 25 = 150
34х
+ 66х = 5600
10
– Г ; 35 – І ; 46 –
Г ;
6 – І ; 1000 – Е
; 56 – Я ; 20
– Н
Гігіе́я
— грецька богиня здоров'я, яку шанували ще у 5 — 4 ст. до н. е.
У
грецькому мистецтві її зображували у вигляді молодої, вродливої, з квітучим
здоров'ям дівчини, що тримає в руках чашу, з якої годує змію (емблема
медицини).
Слово
«Hugieia» (ύγιεία: здоров'я) використовувалося в якості привітання у
піфагорійців. З ім'ям богині пов'язують походження слова «гігієна».
В наш час «Гігіє́на» — практика підтримки
чистоти з ціллю забезпечення доброго здоров'я.
Щоб
бути здоровим, необхідно дотримуватися правил особистої гігієни: кожний ранок
умивайся, чисть зуби, мий вуха та шию; завжди мий руки перед їжею; коротко
зістригай нігті; тримай у порядку своє волосся; користуйся носовою хусткою.
Додаємо чистоту та гігієну до нашого «Будинку здоров’я»
5.
Розв’язування задач
Помірність
– мати хорошого здоров'я. (Валерій
Ма́ксім, римський письменник І ст.до
н.е.)
А
помірність у їжі – це одне з головних правил
здоров’я.
Народ
ще говорить«Лягай натщесерце - прокинешся бадьорим», «Свою хворобу шукай на дні тарілки»
А
ще відомо, що 7/10 усіх людей вживають алкоголь, 1/3 - харчуються у фастфудах,
4/5 - приймають їжу після восьми годин вечора.
Але
ми повинні знати , що харчува́́ння люди́ни є одним з найважливіших чинників,
які впливають на її здоров'я, і що їсти, як і коли їсти – це культура
харчування.
Пропоную
задачу, розв’язавши
яку ви взнаєте , скільки деяких
продуктів потрібно людині на день, щоб бути здоровою.
Задача 1.
Щодня однійлюдині слід вживати фруктів та овочів на 170 г більше, ніж
молочних продуктів. М’яса потрібно на 570 г менше, а цукру ,
кондитерських виробів – на 640 г менше , ніж фруктів та овочів. Скільки даних
продуктів потрібно людині на день, якщо загальна їх вага становить 1 кг 200 г.
(Розв’яжемо задачу за допомогою «відрізків»)
1200
|
70
|
400
|
170
|
1)
70∙3 + 400∙2 + 170 = 1180 (г)
2)
1200 – 1180 = 20 (г)
3)
20 : 4 = 5(г) – цукор і конд. вироби
4)
5 + 70 = 75(г) – м’ясо
5)
75 + 400 = 475(г) – молочні продукти
6)
475 + 170 = 645(г) – фрукти і овочі
Існує так звана “Піраміда раціонального харчування» , яка наочно ілюструє, що і скільки людина має їсти
для формування, збереження і зміцнення здоров’я. Найбільше слід вживати круп,
овочів і фруктів, відповідно менше —
молочних продуктів, а ще менше — м’яса.
А надмірне вживання цукру може спричинити захворювання зубів і зайву
вагу.
Отже, «Здорове харчування» додаємо до нашого будиночку.
«Рух – це здоров’я, це – життя» також говорить народна мудрість.
Кожен
день по розпорядку
Маємо
робить зарядку.
Для
здоров’я вона – плюс,
Намотай
собі на вус
Зарядкою
починають свій день спортсмени, туристи, солдати. Бо фізичні вправи зранку, загартовування організму – це заряд
бадьорості на весь день. Після них
ви почуваєте себе бадьоро. А зі щоденної бадьорості і складається здоров’я . Тому додаємо до нашого будиночку «загартовування» і
покажемо, як ми вміємо виконувати фізичні вправи.
(фізкультхвилинка)
Спортом
слід займатися для того, щоб тіло перебувало в русі. Рух необхідний для нормального життя людського організму.
Завдяки руху ви розвиваєтеся фізично, стаєте сильнішими. Тому після навчання
найкращим відпочинком для вас буде заняття спортом, рухливі ігри, плавання,
катання на велосипеді, самокаті, роликових ковзанах, взимку – на санчатах,
фізична праця на свіжому повітрі. Пам’ятайте й те, що рости здоровими і
сильними вам допоможуть уроки фізкультури, заняття у спортивних секціях.
Задача 2
Учні 5-го класу полюбляють заняття спортом. Легкою атлетикою займається на
8 учнів більше, ніж гімнастикою, а футболом у 2 рази більше, ніж гімнастикою. Скільки
учнів займається кожним з цих видів спорту, якщо у класі 32 учні?
1)
Скласти
скорочений запис до задачі.
2)
Розв’язати задачу за допомогою рівняння.
Розв’язання:
Нехай гімнастикою
займаються х учнів, тоді легкою атлетикою займаються х+8 учнів, а футболом 2х
учнів. Складемо рівняння:
х+х+8+2х = 32;
4х+8=32;
4х=24;
х=6.
Отже, гімнастикою займаються 6 учнів, легкою атлетикою займаються 14 учнів,
а футболом 12 учнів.
Відповідь: 14уч., 6 уч., 12уч.
Чи знаєте ви , що дихання – це
природна потреба людини. Щоб легені більше вміщували повітря, потрібно їх
розвивати. Хто знає як?
Цьому сприяє ранкова
гімнастика, посильна фізична праця, заняття спортом і фізкультурою, рухливі
ігри на свіжому повітрі. Тому «Рухову активність» додаємо до нашого будиночку.
Шкідливі звички людини. Що це таке? (відповіді
учнів)
А чи знаєте ви, що тютюновий дим уражає не тільки курців,
а й пасивних курців. Лише четверта частина тютюнового диму потрапляє в легені
курця, решта - отруюють повітря. Немає
такої системи органів, яку не уражає нікотин. Найбільше страждають легені
курця.
Задача 3
Одна сигарета скорочує життя людини на 15 хвилин. За статистикою за рік курець
викурює 3500 сигарет. Скільки годин життя забирає в себе цей курець за рік?
Розв’язання:
1).
3500∙15 = 52500(хв)
2).
52500: 60 = 875 (год)
Відповідь: 875 год
(додаємо вислів «відсутність шкідливих
звичок»)
Наш «Будинок
Здоров’я» побудовано! Ще
б сюди можна було б додати і здоровий сон, і правильні звички роботи з комп’ютером та багато іншого. Але це іншим разом.
А наприкінці нашого уроку ще
хочеться сказати таке: давньогрецький лікар Гіпократ виявив зв’язок між
здоровою людиною і її характером. Він стверджував, що здорові люди завжди в
доброму настрої, менше втомлюються, завжди активні, гарно навчаються.
То що ж таке здоров’я? Чи потрібнойого
шанувати та берегти?
6. Підсумок
уроку
Робота в парах
Завдання: Розв’язати рівняння та прочитати народне прислів’я, розмістивши «слова
із номером» у відповідності до кореня рівняння.
1.
200000 – х = 34568
1 6
5 4 3 2
•
Здоров'я не купиш — його розум дарує.
2. 450
: х = 3
1
5 0
•
Здоровому все добре.
3. х
+ 16419754 = 28765432
1
2 3 4
5 6 7
8
•
Подивися на вид, та й не питай здоров'я.
4. 10000
: х = 8
1
2 5 0
•
Без здоров'я немає щастя.
5. х
: 4 = 1412
5 6 4 8
•
Весела думка — половина здоров'я.
6. 3х
= 37035
1 2 3 4 5
•
В здоровому тілі — здоровий дух.
7. х
– 563 = 53758
5
4 3 2 1
•
Хвороб безліч, а здоров'я одне.
(учні зачитують прислів’я)
7. Оцінювання роботи учнів на уроці
8. Домашнє завдання
Скласти 2 задачі здоров’язберігаючого змісту (бажано різного типу) та розв’язати їх. Намалювати до них малюнки.
8. Рефлексія
«Створимо дерево настрою» .
Оціни свій настрій
наприкінці уроку
Немає коментарів:
Дописати коментар